Text Size

Apprenticeship and Trades Certification Division


 

St. John’s Office

Confederation Building
West Block
P.O. Box 8700
St. John's, NL
A1B 4J6
Telephone 1-709-729-2729
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-729-5878

For general inquiries, please email app@gov.nl.ca.

Director’s Office Fax 1-709-729-5878
Director Cliff Mercer
cliffordmercer@gov.nl.ca
1-709-729-2350
Administrative Officer I Madonna Nolan
madonnanolan@gov.nl.ca
1-709-729-2350

Standards and Curriculum Unit

Program Development Officer
Curriculum Development
Gerard Ronayne
gerardronayne@gov.nl.ca
1-709-729-3778
Program Development Officer
Curriculum Development
Kim Ash
kimash@gov.nl.ca
1-709-729-5676
Program Development Officer
Curriculum Development
Dean Byrne
deanbyrne@gov.nl.ca
1-709-729-0556
Examination Coordinator Lori Byrne
loribyrne@gov.nl.ca
1-709-729-0961

Industrial Training Unit

Telephone 1-709-729-2729
Toll Free   1 877 771-3737
Fax  1-709-729-5878
Manager, Industrial Training Sandra Bishop
sandraebishop@gov.nl.ca
1-709-729-5636
Manager, Special Projects Arthur Leung
arthurleung@gov.nl.ca
1-709-729-5603
Clerk Typist III (Certification) Paula Dobbin
pauladobbin@gov.nl.ca
1-709-729-6910
Clerk Typist III
LMA Project
Jennifer Dalton (on leave)
jenniferdalton@gov.nl.ca
1-709-729-5688
Clerk Typist III
LMA Project
Amanda Whitty
amandawhitty@gov.nl.ca
1-709-729-5688
Data Entry Operator Kathleen Parsons
kathleenparsons@gov.nl.ca
1-709-729-4430
Data Entry Operator (Accounts) Barbara Hodder
barbarahodder@gov.nl.ca
1-709-729-6290
Career Development Specialist David Manuel
davidmanuel@gov.nl.ca
1-709-729-0949
Program Development Officer
Client Services
Randy Ash
randyash@gov.nl.ca
1-709-729-0455
Program Development Officer
Client Services
Mike Power
michaelpower@gov.nl.ca
1-709-729-0220
Program Development Officer
Client Services
Keith Power
keithlpower@gov.nl.ca
1-709-729-1192
Program Development Officer
Client Services
Todd Smith
toddsmith@gov.nl.ca
1-709-729-6332
Program Development Officer
LMA Project
Wayne Predham
waynepredham@gov.nl.ca
1-709-729-4750

^ Top of Page


Clarenville Office

Suite 203
8 Myers Avenue
Clarenville, NL
A5A 1T5
Telephone 1-709-466-3982
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-466-3987

Standards & Curriculum Unit

Manager Laura Cowan
lauracowan@gov.nl.ca
1-709-466-3977
Program Development Officer
Block Exams
Karen Dewling
karendewling@gov.nl.ca
1-709-466-3984
Program Coordinator Lesley Davis
lesleydavis@gov.nl.ca
1-709-466-3983
Clerk Typist III Tina Smith
christinasmith@gov.nl.ca
1-709-466-3982

Industrial Training Unit

Program Development Officer
LMA Project
Curtis Skiffington
curtisskiffington@gov.nl.ca
1-709-466-5676
Program Development Officer
Youth Apprenticeship
Sheena Snook (on leave)
sheenasnook@gov.nl.ca
1-709-466-4346
Program Development Officer
Youth Apprenticeship
Joy Loder
joyloder@gov.nl.ca
1-709-466-4346
Program Development Officer
Client Services
John Spurrell
johnspurrell@gov.nl.ca
1-709-466-8087

^ Top of Page

 

Corner Brook Office

1-3 Union Street
Aylward Building, 2nd floor
P.O. Box 2006
Corner Brook, NL
A2H 6J8
Telephone 1-709-637-2366
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-637-2519

Standards and Curriculum Unit

Program Development Officer
Accreditation
Wendy Robinson
wendyrobinson@gov.nl.ca
1-709-637-2234
Program Coordinator
Accreditation
Marilyn McCarthy
marilynmccarthy@gov.nl.ca
1-709-637-2309
Program Development Officer
PLAR and Essential Skills
Kevin Warren
kevinwarren@gov.nl.ca
1-709-637-2578

Industrial Training Unit

Program Development Officer
Power Engineering
James Brake
jamesbrake@gov.nl.ca
1-709-637-2333
Program Development Officer
Client Services
Paul Dwyer
pauldwyer@gov.nl.ca
1-709-637-2412
Program Development Officer
LMA Project
Larry Stuckless
larrystuckless@gov.nl.ca
1-709-637-2273
Clerk Typist III Donna Lynn Payne
DonnaLynnPayne@gov.nl.ca
1-709-637-2366

^ Top of Page

 

Grand Falls-Windsor Office

42 Hardy Avenue
Grand Falls-Windsor, NL
A2A 1W9
Telephone 1-709-292-4215
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-292-4502

Standards and Curriculum Unit

Program Development Officer
Study Guides
Jackie Simms
jackiesimms@gov.nl.ca
1-709-292-4999

Industrial Training Unit

Program Development Officer
Females in Apprenticeship
Beverley Maloney
beverleymaloney@gov.nl.ca
1-709-292-1184
Program Development Officer
Client Services
Scott Barnes
scottbarnes@gov.nl.ca
1-709-292-6270
Program Development Officer
LMA Project
Llewelyn LeRiche
Llewelynleriche@gov.nl.ca
1-709-292-4256
Clerk Typist III Maria Williams
mariawilliams@gov.nl.ca
1-709-292-4215

^ Top of Page

 

Happy Valley-Goose Bay Office

P.O. Box 3014, Station B
Bursey Building,
163 Hamilton River Road
Happy Valley-Goose Bay, NL
A0P 1E0
Telephone: 1-709-896-6348
Toll Free: 1-877-771-3737
Fax: 1-709-896-6703

Industrial Training Unit

Program Development Officer
Client Services
Rodney Roberts
rodneyroberts@gov.nl.ca
1-709-896-6317
Clerk Typist III Nancy Matthews
nancymatthews@gov.nl.ca
1-709-896-6348

^ Top of Page

Occupational Responsibilities

St. John's Office

Program Development Officer Occupations Day in the Office
Randy Ash Construction Electrician
Industrial Electrician
Residential Electrician
Monday/Tuesday
Mike Power Automotive Service Technician
Boom Truck Operator
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Mobile Crane Operator
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Painter/Decorator
Powerline Technician (Construction)
Powerline Technician (Operating)
Refrigeration & Air Conditioning Mechanic
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Tower Crane Operator
Truck and Transport Mechanic
Tuesday/Wednesday
Keith Power Bricklayer
Cabinetmaker
Carpenter
Concrete Finisher
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Lather (Interior Systems Mechanic)
Machinist
Metal Fabricator (Fitter)
Process Operator
Sheet Metal Worker
Stonemason
Thursday/Friday
Todd Smith Boilermaker
Cook
Ironworker
Oil Heat System Technician
Plumber
Power Systems Operator
Steamfitter/Pipefitter
Wednesday/Thursday
Wayne Predham Heavy Equipment Operator
Welder

Target Wage Subsidy Program

Journeyperson Mentorship Program
Monday/Friday

Grand Falls-Windsor Office

Program Development Officer Occupations Day in the Office
Scott Barnes Automotive Service Technician
Boilermaker
Bricklayer
Carpenter
Concrete Finisher
Construction Electrician
Cook
Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Machinist
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Painter and Decorator
Powerline Technician (Construction & Operating)
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Residential Electrician
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Welder
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
Llewelyn LeRiche Heavy Duty Equipment Technician
Truck and Transport Mechanic
Heavy Equipment Operator
Mobile Crane Operator
Boom Truck Operator
Tower Crane Operator
Steamfitter/Pipefitter
Plumber
Hairstylist
Power Systems Operator
Ironworker
Cabinetmaker
Sheet Metal Worker
Metal Fabricator (Fitter)
Stonemason
Lather (Interior Systems Mechanic)

Target Wage Subsidy Program

Journeyperson Mentorship Program
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Beverley Maloney Women in Apprenticeship Project Initiatives Monday to Friday (depending on program needs)

Corner Brook Office

Program Development Officer Occupations Day in the Office
Paul Dwyer Automotive Service Technician
Boilermaker
Bricklayer
Carpenter
Concrete Finisher
Cook
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Industrial Mechanic (Millwright)
Insulator (Heat and Frost)
Machinist
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Painter and Decorator
Plumber
Powerline Technician (Construction & Operating)
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Steamfitter/Pipefitter
Truck and Transport Mechanic
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Larry Stuckless Boom Truck Operator
Cabinetmaker
Construction Electrician
Heavy Equipment Operator
Industrial Electrician
Instrumentation and Control Technician
Ironworker
Lather (Interior Systems Mechanic)
Metal Fabricator (Fitter)
Mobile Crane Operator
Power Systems Operator
Residential Electrician
Sheet Metal Worker
Stonemason
Tower Crane Operator
Welder

Target Wage Subsidy Program

Journeyperson Mentorship Program
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
James Brake Blaster
Power Engineering (First, Second, Third and Fourth Classes)
Monday to Friday (depending on program needs)

Clarenville Office

Program Development Officer Occupations Day in the Office
John Spurrell Boilermaker
Bricklayer
Concrete Finishe
Construction Electrician
Cook
Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Machinist
Painter and Decorator
Plumber
Powerline Technician (Construction & Operating)
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Residential Electrician
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Steamfitter/Pipefitter
Welder
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
Curtis Skiffington Automotive Service Technician
Boom Truck Operator
Carpenter
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Mobile Crane Operator
Tower Crane Operator
Truck and Transport Mechanic

Target Wage Subsidy Program

Journeyperson Mentorship Program
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Sheena Snook Provincial Youth Apprenticeship Project Monday to Friday (depending on program needs)

^ Top of Page

 
Last Updated:
This page and all contents are copyright, Government of Newfoundland and Labrador, all rights reserved.